Nakupování je má vášeň, vlastně droga!

crazy_girl

Zdroj: flickr

I když se vám to možná bude zdát divné, závislost na nakupování je poměrně rozšířená nemoc. A je stejně devastující jako například hráčská vášeň gamblera.

Závislost na nakupování, odborně zvaná oniománie nebo také shopoholizmus, již dokázala rozbourat mnoho rodin. Spořádaná manželka a matka totiž dokázala zcela vyplenit společné konto. Utratila peníze na dovolenou, na novou koupelnu a nakonec i peníze, které si půjčila od lichváře.

Rozmazlená nebo nemocná?

Nutkavému nakupování podléhají častěji ženy (80 % ze závislých). Muži zastupují 20 % menšinu takto nemocných. Nejhorší je, že člověk postižený schopoholizmem si není schopen sám pomoci. Touha něco si pořídit je silnější než cokoli jiného, doslova nemocného ovládne. A když si onu vytouženou věc pořídí, raduje se z ní jen malou chvíli – a už touží po další. Tato diagnóza zatím nemá své číslo v klasifikaci diagnóz, ale odborníci ji řadí do skupiny návykových a impulsivních poruch.

Koupím si třeba…

Nakupující nemusí nutně chodit pro ukojení své vášně po obchodech. Zrádné a bolavé pro peněženku je i objednávání věcí po internetu. Ženysi nejčastěji (jak jinak) objednávají a kupují oblečení, boty, kabelky, kosmetiku. Také například nádobí a doplňky do domácnosti. Některé schopoholičky by už mohly zařídit domácností pět. Muži potom svou touhu nakupovat ukojí v obchodech s elektronikou, s PC příslušenstvím nebo ve sportu.

Nejedná se o výsadu boháčů!

Při nákupu samotném a potom při rozbalování úlovků postižený člověk pociťuje doslova slast a euforii (stejnou, jako třeba pyroman při sledování požáru). Tento pocit rychle zatlačí případné výčitky svědomí do pozadí. A protože chtějí své štěstí prožívat co nejčastěji, tak nakupují a nakupují. Aby časté a nepotřebné nákupy obhájili před rodinou, jsou schopoholici schopni vymyslet tisíc a jeden důvod, proč koupenou věc potřebují. Také si často upravují ceny směrem dolů, nebo rovnou své poklady někam před rodinou schovají. Za nadměrné utrácení peněz se pochopitelně stydí, většina nemocných totiž pochází právě ze střední sociální vrstvy, která má do kapsy hlouběji..

Hrozí vám závislost na nákupech?

Tato forma závislosti nevzniká obvykle »jen tak«. Bývá následkem dlouhodobého stresu, úzkosti, nudy, nespokojenosti se životem. Vyskytuje se u některých psychických chorob (deprese, mánie, poruchy příjmu potravy). Někdy je nakupování lékem na partnerskou krizi, nebo pocity nedoceněnosti.

Jste blázni do nakupování?

Zdroj: www.psychoporadna.cz

autor: Zuzana Hošková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..